Livet i- og utenfor en bikube

Pål Fladsrud tok oss en tur gjennom det som skjer i-, og utenfor en bikube. Vi fikk en innføring i forskjellen mellom en bie og veps, begge fra samme opprinnelse, men hvor de skilte lag for ca. 120- 130 millioner år siden. I motsetning til bier, lager ikke veps honning.  På «forsvarsfronten» kan en veps stikke flere ganger, mens en bie kun en gang, og så dør den.  Bier har håret kropp og ben, noe som gjør den til en god pollenbærer.

Det er flere hundre arter bier.  Dagens foredrag dreide seg først og fremt om honningbier.  Disse er husdyr. Som husdyr har de rolle i produksjon av honning og pollinering. En av «husdyr»-biens egenskaper, i motsetning til humle, som også er en bie-art, så vil bien pollinere den samme sorten innenfor et område, som for eksempel ikke hoppe fra eple til løvetann, men kun holde seg til eplene når disse er «oppdaget».  Dette gjør de effektive ved pollinering av for eksempel eplehager.

 I Norge er det den brune bien, som er den opprinnelige skandinaviske bien, samt Krainer som er en importert type fra Alpene, som dominerer hos de norske birøkterne.  En kube består av en drone , noen hundre hanner, og flere titusener av hunner som er de «berømte» arbeidsbiene.  Hannene «drømmer» kun om å befrukte en drone.

I Norge er de ca. 50 000 bikuber. For de som har 25 eller færre kuber regnes de som hobbyrøktere, men derimot 25 eller mer så klassifiseres de som «yrkesrettet».  Er man opp ei 250 kuber regnes dette som «årsverk».  De fleste røktere i Norge er på et «hobby» nivå.  All honning som produseres i Norge selges i det norske markedet.  Behovet er så stort at det må importertes.

Honning har en lang holdbarhet, flere år, uten at man vet hvor lenge.  I butikken benyttes mest «best før» som gjerne er et par år.  Honning vil forringes med alder, men vil likevel være spiselig.

I media har det vært en del omtale om bie-død.  Dette gjelder ikke for husdyr biene hvor man kan bestemme antallet selv.  Men man har nok observert at det er færre innsekter.  Grunnen til dette er sammensatt.

Som birøkter sa Pål at det er best med hvite klær, det gjør biene mindre «aggressive» samtidig er det viktig å vite at kjøligere vær er noe de heller ikke liker, så da er det godt å holde seg på avstand om man ikke har nødvendig utstyr på seg.



 
Norconsult en suksessbedrift. Hver dag forbedrer vi hverdagen

10. november 2025

Norconsult en suksessbedrift. Hver dag forbedrer vi hverdagen

Kate Holm, arkitekt MNAL, Head of Transportation and Industry, i firmaet Nordic Office of Arcitecture, et firma under Norconsult, fortalte om ulike prosjekter de holder på med.

Klima og klimatiltak ved Terje K. Berntsen

28. oktober 2025

Klima og klimatiltak ved Terje K. Berntsen

Professor og klimaforsker i meteorologi og oseanograf ved institutt for geofag fra Universitetet i Oslo, Terje Koren Berntsen, tok oss med på både en «helikoptertur» for å få det store klimaoverblikket, og ned i tallene og grafenes dystre tale.

24. oktober - Verdens poliodag

24. oktober 2025

24. oktober - Verdens poliodag

Over hele landet har det dukket opp et rødt lys ved forskjellige landemerker i dag. I Lier er det Frogner kirke som bader i rødt.

– I ettermiddag og kveld skal Rotary over hele verden markere kampen mot polio ved å lyssette sentrale bygg over hele verd

Nytt "15 minutes of fame"

20. oktober 2025

Nytt "15 minutes of fame"

Nytt trekløver fikk fortelle om seg og sitt.

TESS - utvikling og innovasjon

13. oktober 2025

TESS - utvikling og innovasjon

Lars-Otto Fredriksen - direktør for slanger og ledningskomponenter i TESS - var kveldens foredragsholder.

Fra skam til livsmot ved Berit Okkenhaug

22. september 2025

Fra skam til livsmot ved Berit Okkenhaug

Berit Okkenhaug har erfaring som menighetsprest, sykehusprest og som lærer i sjelesorg ved Det teologiske menighetsfakultet. Hun har skrevet bøkene »Når jeg ser ditt ansikt» og «Når jeg skjuler mitt ansikt».

Drammen Works ved Adnan Afsal

15. september 2025

Drammen Works ved Adnan Afsal

Adnan Afzal har 12 år som kommunepolitiker, seriegrûnder, podcasthost StartOpp, ansatt i Næringslivsforeningen i Drammensregionen, har ledet Drammen Works siden oppstart.

Presidentens aften

8. september 2025

Presidentens aften

Nytt Rotaryår - ny president!

"15 minutes of fame"

1. september 2025

"15 minutes of fame"

Tre av klubbens medlemmer får skinne på dette møtet, og 15 minutter hver til å snakke om det de ønsker.

Eco Moyo - erfaringer fra skolen i Kilifi og Kibera Kids Club

25. august 2025

Eco Moyo - erfaringer fra skolen i Kilifi og Kibera Kids Club

Eco Moyo betyr: Eco=økologi, Moya=hjerte, på swahili og er et prosjekt startet av Lindsay Sanner i 2014. Erik Trondsen og Malin Fonell kom og fortalte om prosjektet Eco Moyo.