Lierskolen 2025 ved rektor Kristin Ege
Hegg skole er Liers største barneskole. Skolen har en blandet elevmasse og kommer fra hjem med foresatte som har god råd og foresatte med mindre ressurser og utdanning.
Det er 12 skoler i Lier, det er ikke like lett å rekruttere lærere til de mindre skolene som det er til Hegg og Høvik som har en nyere bygningsmasse og flere ansatte. For medlemmene i Lier Rotary som har noen år på baken så har fokuset på læring i barneskolene endret seg ganske mye. Læreren skal fremlegge stoffet interessant og motiverende. Hver enkelt elev skal føle seg sett og bekreftet.
Relasjoner mellom de voksne og barnet er viktig. Men det kan og ha tippet litt den gærne veien, man må og kunne sette grenser. Får lærer klage fra elev og/eller foresatte om elevens opplevelse, kan man risikere en «større sak» med statsforvalter i siste instans. Følelsen av å være bondefanget i noe som ikke var der før kan oppleves av lærer.
Kunnskapsløfte med pensum for for eksempel 1. klasse, legger til en betydelig større læringsmengde en tidligere tider: lekeglede, lærelyst og livsmestring er viktig og danner et grunnlag for videre læring på barneskolen. Livsmestring handler om å takle motgang og medgang.
Mobbing er en dessverre en stigende utfordring i hele Norge, i skolen. Det som er et paradoks da; er allikevel at trivselen er økende for elevene. En skoleklasse kan ha en «beskyttelsesfaktor» hvor det er lite episoder av negativt slag men andre klasser kan igjen være «risikoklasser».
En dedikert og engasjert rektor holdt et interessant foredrag og spørsmål og kommentarer var mange fra klubbmedlemmene.
2. juni 2025
Lierskolen 2025 ved rektor Kristin Ege
Lierskolen 2025 ved rektor Kristin Ege, Hegg skole
Hegg skole er Liers største barneskole. Skolen har en blandet elevmasse og kommer fra hjem med foresatte som har god råd og foresatte med mindre ressurser og utdanning.
26. mai 2025
Mi sorg er lys – en kjærlighetshistorie
Midt i egen sorgprosess skrev teolog Geir Gundersen boken med denne tittelen, og vi fikk høre både om og fra denne personlige beretningen.
19. mai 2025
Skolen som gir nye sjanser - ved Linn Bayegan
Linn Bayegan er assisterende rektor, skoleterapeut og gestaltterapeut ved Kirkeveien videregående skole i Oslo. Skolen er for de som ikke har fullført videregående, er i rusmiddelbehandling og /eller psykisk helsevern.
12. mai 2025
Foredrag av vår RYLA deltager
Vi fikk besøk av Mari som var vår Rotary Youth Leadership Award (RYLA) deltager på et arrangement som Lier Rotary selv stod som arrangør. Hun fortalte om sin opplevelse av dette og hvordan hun ble inspirert til å utvikle seg. Hun kunne fortelle at det
5. mai 2025
Bedriftsbesøk på BAMA
Bedriftsbesøk er alltid spennende. Denne gang gikk turen til BAMA's produksjonslokaler på Tranby i Lier hvor vi ble godt tatt i mot.
28. april 2025
«Jenter, jakt og fiske» v/Hilde Charlotte Solheim
Vi fikk besøk av Hilde som er reiselivsengasjert, opptatt av lokal mat, bygdeturisme og kulturarv. Hun tok oss gjennom sine opplevelser gjennom livet og interesse for friluftslivet og hvordan vi forvalter lange tradisjoner. For henne er dette en
7. april 2025
Mercy Ships, "Håpets skip blant de aller fattigste" v/Stig Aarøe Arnesen
Mercy Ships er en internasjonal humanitær organisasjon som tilbyr gratis medisinsk hjelp gjennom deres «hospital-skip». Mercy Ships ble etablert av Don and Deyon Stephens, og er en non-profit organisasjon som er tuftet på kristne verdier.
31. mars 2025
Sorg
Temaet denne kvelden var sorg. Klubben var på vakre Sjåstad Gård hos vårt medlem Torunn Sand. Mange gode betraktninger og tanker kom frem.