Den norske naturkrisa

Begrepet Endringsblindhet var noe av det første Truls Gulowsen, medlem av Naturvernforbundet, tok opp i meget tankevekkende foredrag for klubben. Endringsblindhet er gradvise endringer i landskap, natur og økosystemer.

Over tid vil hver generasjons viktige kunnskap om endringer oversees for neste generasjon. Man kan studere gamle malerier fra for eksempel 1880 tallet og se at gamle gran/furutrær og skogen så vesentlig annerledes ut. Den gang var det rundt 450 furutrær som var over 250 år gammel. Rundt 1911 var skogen på et lavnivå, glissen, uthogd og ung etter hard og uregulert utnyttelse. Dette hadde og mye å si for det biologiske mangfoldet. Frem til 1940 var det bare uttak av skogsvirke, etter 1940 ble det grøftet myrer og plantet gran. Nå har vi ca. 30 % naturskog, 1-2 % av dette er igjen urskog. For dagens skolebarn er ofte plantasjeskog slik de tror skogen skal være.

Vi har mistet 80 % av fuglene tidligere generasjoner hadde. Insektsdøden er massiv pga blant annet  sprøyting. Hytte-, vei/motorveibygging, næringsparker er de klart største arealtyvene, dette til sammen; er med på den sterkt nedadgående fuglepopulasjonen.  

Sjøfuglene sliter; hva med å gi sjøfuglene en fiskekvote når disse bestemmes, spør Gulowsen. Et eksempel er lundefuglene som må fly lenger og lenger for å få livsviktig tobis, også kalt sil når de skal mate ungene i hekketiden. Lundefuglen konkurrerer sterkt med kvotefisking av tobis.

Andre eksempler på sårbar natur og fauna er Allemannsretten slik den utnyttes til for eksempel kiteing (en sport der en person bruker en drage/kite for å få fremdrift på for eksempel snødekte flater) i villreinens kalvingsområde. Kobberbunnstoff blir brukt for å forhindre groe som rur og tang på båtskrog. Dette stoffet er og et av de største kildene til lokal metallforurensning i norske fjorder.

Det var mer enn nok av ulike temaer relatert til den norske naturkrisa å ta av men dette var det Gulowsen rakk, med en engasjert klubb som kom med mange spørsmål og betraktninger. 

Oppfordring: Meld deg inn i Naturvernforbundets lokallag her: https://naturvernforbundet.no/buskerud/lokallag/lier/ 

Foto forsiden: Lier Rotarys president Trond Are Johnsen og foredragsholder og medlem i Naturvernforbundet Truls Gulowsen 


 
RYLA 2027

8. oktober 2026

RYLA 2027

RYLA 2027 - Ledelse og samspill mellom mennesker
Rotaryklubber - send inn din kandidat!

Et liv som testflyger ved Arnvid Løvbukten

21. september 2026

Et liv som testflyger ved Arnvid Løvbukten

Arnvid Løvbukten pensjonert generalmajor i Luftforsvaret gjestet klubben med sitt foredrag om livet som testflyger. Starten på karrieren var opptaket på Luftforsvarets flygerskole hvor han ble tatt ut til å komme til Værnes.

Krigsseilere fra Lier - i bokform av Frances Lütken

14. september 2026

Krigsseilere fra Lier - i bokform av Frances Lütken

Wincent Churchill skal ha uttalt « den norske handelsflåten var mer verdt enn en million soldater på slagmarken».

Den norske naturkrisa

31. august 2026

Den norske naturkrisa

Begrepet Endringsblindhet var noe av det første Truls Gulowsen, medlem av Naturvernforbundet, tok opp i meget tankevekkende foredrag for klubben. Endringsblindhet er gradvise endringer i landskapet, natur og økosystemer.

Dugnad på Gjellebekk skanser

25. august 2026

Dugnad på Gjellebekk skanser

Årets dugnad er nå unnagjort her på Gjellebekk. Skansene er nå ryddet for «ettervekst» slik av vi kan tydelig se disse og tenke på den rikspolitiske situasjonen Norge var i den gangen i 1716 da svenskekongen Karl den 12 hadde sitt andre felttog mot Norge

Sommeren er her

22. juni 2026

Sommeren er her

Trivelig lag med jordbær og is

Vakre spor i marmor

8. juni 2026

Vakre spor i marmor

Liers egen marmor - hvor finner vi den? Bli med på leting både i og utenfor Norge.

Datasentre den 3. norske energisatsning - og uten styring?

1. juni 2026

Datasentre den 3. norske energisatsning - og uten styring?

Klubbens eget medlem Svein Ove Faksvåg holdt et meget informativt foredrag hvor han belyste de tre energisatsningene Norge har hatt opp igjennom tidene:

RYLA foredraget 2026

11. mai 2026

RYLA foredraget 2026

To fornøyde RYLA deltagere, Nora Lindberg og Ingrid Bryhn Sørlie kom og fortalte om RYLA-seminaret klubben arrangerte.

På feriekoloni - Camp Hudøy

4. mai 2026

På feriekoloni - Camp Hudøy

Ferieminner for barn og unge i 30 år!