Bedriftsbesøk, Nærbakst, Tranby

Daglig leder Henrik Grøtterud tok imot oss og vi fikk en innføring i historie og virksomhet. Selskapet er privat eid, har sin opprinnelse i Tønsberg og består nå av en rekke samarbeidene bakerier.  Produktene bakes lokalt. Bedriften på Tranby er den eneste med «Nærbakst» i navnet.  Ellers finnes for eksempel «Jærbakern» i Stavanger og «Baker Bruun» i Bergen.  I motsetning til mange av de samarbeidende bakeriene, leverer ikke Nærbakst på Tranby til dagligvaremarkedet, men til storhusholdning som hoteller og andre institusjoner.  På Tranby dekker de Stor-Oslo som også omfatter Buskerud og Vestfold.

Nærbakst i Lier er den største bedriften av de samarbeidende bakeriene og har ca. 100 ansatte og har drift 24 timer i døgnet.

Henrik påpekte at ansatte er viktig og man skal oppføre seg ordentlig og leve etter dette.  Resultat er at de har under en prosent i sykefravær.  Han fremhevet også viktigheten av at det er bra å ha voksne mennesker på jobb og nevnte Finn som brakte med seg erfaring og ro.

Produktet er viktigere fremfor fine kontorer sa han da han viste oss sitt lille «krypinn» i produksjonslokalene. Hos Nærbakst må alle som skal ha en lederjobb ha et fagbrev.

Vi fikk også en omvisning i de imponerende produksjonslokalene, samt tatt inn i en litt «annen verden» i bedriften, nemlig konditoriavdelingen.  Her var det mange kaker som fristet.



 
Cricket for nordmenn v/Trond Are Johnsen

17. mars 2025

Cricket for nordmenn v/Trond Are Johnsen

For en sportsverden lite omtalt i norske media tok Trond Are oss med på historie, hendelser og begivenheter bestående av dramatikk, politikk, romantikk og tragedier.

Bedriftsbesøk, Nærbakst, Tranby

10. mars 2025

Bedriftsbesøk, Nærbakst, Tranby

Daglig leder Henrik Grøtterud tok imot oss og vi fikk en innføring i historie og virksomhet.
Selskapet er privat eid, har sin opprinnelse i Tønsberg og består nå av en rekke samarbeidene bakerier. Produktene bakes lokalt. Bedriften på Tranby er den enes

I det skjulte - historier om omsorgssvikt og overgrep

24. februar 2025

I det skjulte - historier om omsorgssvikt og overgrep

Forfatter Anne-Britt Harsem har i sine bøker tatt for seg alvorlige og mediakjente overgrepssaker i Norge. I kveld fikk vi høre om hennes forfatterskap, og historiene bak bøkene.

Quislings siste samtaler

17. februar 2025

Quislings siste samtaler

Med sin farfars dagboknotater for hånden har journalist i VG, Håkon Fostervold Høydal, skrevet bok om samtalene Vidkun Quisling hadde med sin prest og sjelesørger Peder Olsen i høstmånedene før henrettelsen. Olsen var altså forfatterens bestefar.

Nyhetsåret 2024 - Hva skjedde egentlig?

11. februar 2025

Nyhetsåret 2024 - Hva skjedde egentlig?

Nyhetsåret 2024 v/Redaktør i Lierposten Pål Ness. Ness fortalte at 2024 var et svært rikt nyhetsår hvor Lierposten hadde produsert opp mot !800 nyhetsartikler. Han prioriterte å fortelle om de politiske sakene som hadde preget 2024.

Over stjernene - Artisters livsforvandlende opplevelser

3. februar 2025

Over stjernene - Artisters livsforvandlende opplevelser

Norske og utenlandske artisters livsforandrende opplevelser v/ musikkjournalist Olav Solvang.

Sanitetskvinnenes arbeidsområder - et historisk tilbakeblikk

27. januar 2025

Sanitetskvinnenes arbeidsområder - et historisk tilbakeblikk

I snart 130 år har den humanitære organisasjonen drevet frivillig arbeid innenfor helseforhold og sosiale forhold både lokalt og nasjonalt. Prosjektene har vært utallige og mangefasettede, og NKS er en kjent og kjær organisasjon og samarbeidspartner.

Ny forskning på eksplosiv vulkan i Drammen og Lier

20. januar 2025

Ny forskning på eksplosiv vulkan i Drammen og Lier

Doktorgradsstipendiat Guro Lilledal Andersen hadde et meget interessant foredrag som hun kalte «Geologisk hagearbeid i Lier, Jakta på Drammensvulkanens hemmeligheter.

Kongsberg Aeronautical - "En utforkjøring på takeoff"

13. januar 2025

Kongsberg Aeronautical - "En utforkjøring på takeoff"

Trond Are Johnsen ga oss et historisk tilbakeblikk om hvordan den påfølgende havarirapporten etter at en Southwest Airlines Boeing 737 kjørte utfor rullebanen på Chicago Midway fungerte som katalysator for å målet om å finne en bedre metodikk for å

.

20. desember 2024

.

.