Ny forskning på eksplosiv vulkan i Drammen og Lier
Doktorgradsstipendiat Guro Lilledal Andersen hadde et meget interessant foredrag som hun kalte «Geologisk hagearbeid i Lier, Jakta på Drammensvulkanens hemmeligheter.
Der hvor det nå er skog og jorder i Lier var det stor vulkanaktivitet for 300 millioner år siden. Bergarten Ignimbritt er den «kuleste» mente Lilledal Andersen. Bergarten er vulkansk og dannes fra avsetninger av pyroklastiske strømmer, dvs. aske og flere ulike bergarter »slår seg sammen», her ved et eksplosivt utbrudd.
Hun har hatt til sammen 38 feltarbeid i Lierdalen, blant annet i Sørumlia og i Øvre Lian vei, hvor mange hager ble gjennomgått for å finne Ignimbritter. Garasjebygging, utgraving av tomt, nye byggefelt er interessante aktiviteter for en geolog, da kan det komme opp i dagen spennende bevis på vulkansk aktivitet i området, og Ignimbritter.
Kartlegging av bergarter og å lage logg for å se hvordan vulkanutbruddet har utviklet seg er blant annet noe av feltarbeidet. Etter feltarbeidet fortsetter forskningen videre: bergartene kuttes opp i tynne skiver, labarbeid og kjemiske analyser setter sammen «puslespillet».
Istider har igjen formet landskapet. En gang for veldig lenge siden var Drammensgranitten en rødglødende steinsuppe. Rombeporfyren du finner på Tranby er ikke fra Drammensvulkanen men fra et vulkanutbrudd på Krokskogen, litt lang reisevei på den lavastrømmen kan man si.
Neste forskningsprosjekt for den engasjerte og underholdende geologen blir Glitrevannsvulkanen som var mye større enn, den riktignok store, «Drammensvulkanen». Du finner «steinfluenser» Guro på Instagram: geo-guro

16. desember 2025
RYLA 2025 - Fredag 13. mars 2026
RYLA (Rotary Youth Leadership Award) er et seminar om ledelse
for unge, organisert av Rotary.
Hovedtemaet for årets RYLA er:Seminar om ledelse og samspill mellom mennesker
8. desember 2025
15 minutes of fame
3 medlemmer fra klubben forteller om hva de måtte ønske fra sitt liv; jobb, hobbyer eller annet engasjement. Birte, Brit og Trond hadde ordet på dette møtet.
17. november 2025
Besøk hos Torsrud gård, Tranby
I novembermørket ble vi varmt tatt i mot på Torsrud gård på Tranby i Lier
10. november 2025
Norconsult en suksessbedrift. Hver dag forbedrer vi hverdagen
Kate Holm, arkitekt MNAL, Head of Transportation and Industry, i firmaet Nordic Office of Arcitecture, et firma under Norconsult, fortalte om ulike prosjekter de holder på med.
28. oktober 2025
Klima og klimatiltak ved Terje K. Berntsen
Professor og klimaforsker i meteorologi og oseanograf ved institutt for geofag fra Universitetet i Oslo, Terje Koren Berntsen, tok oss med på både en «helikoptertur» for å få det store klimaoverblikket, og ned i tallene og grafenes dystre tale.
24. oktober 2025
24. oktober - Verdens poliodag
Over hele landet har det dukket opp et rødt lys ved forskjellige landemerker i dag. I Lier er det Frogner kirke som bader i rødt.
– I ettermiddag og kveld skal Rotary over hele verden markere kampen mot polio ved å lyssette sentrale bygg over hele verd
13. oktober 2025
TESS - utvikling og innovasjon
Lars-Otto Fredriksen - direktør for slanger og ledningskomponenter i TESS - var kveldens foredragsholder.
22. september 2025
Fra skam til livsmot ved Berit Okkenhaug
Berit Okkenhaug har erfaring som menighetsprest, sykehusprest og som lærer i sjelesorg ved Det teologiske menighetsfakultet. Hun har skrevet bøkene »Når jeg ser ditt ansikt» og «Når jeg skjuler mitt ansikt».